Αγαπητοί γονείς,

Χρόνια Πολλά! Σας ευχόμαστε μια Καλή Χρονιά με Υγεία! Το Υπουργείο Παιδείας αποφάσισε η επαναλειτουργία των σχολικών μονάδων τη Δευτέρα 10-01-2022 να γίνει με τροποποίηση των υγειονομικών πρωτοκόλλων. Οι κύριες αλλαγές είναι οι εξής:

1. Η διαδικασία των τεστ αφορά από τώρα και στο εξής, όλους/ες τους μαθητές /τριες και εκπαιδευτικούς ακόμη και τους εμβολιασμένους και τους νοσήσαντες. Ως εκ τούτου, πρέπει να φροντίσουμε όλοι να παραλάβουμε από τα φαρμακεία, έως  και το Σάββατο 8/1 Πέντε (5) self test για τις δύο επόμενες εβδομάδες. (3 Τεστ για την εβδομάδα 10-14/1 και 2 τεστ για την εβδομάδα 17-21/1.)

2. Την Κυριακή το απόγευμα θα κάνουν οι μαθητές το πρώτο self test και θα το δηλώσετε υποχρεωτικά στην πλατφόρμα edupass.gov.gr.Το απόγευμα της Δευτέρας και της Πέμπτης θα κάνουν τα δύο επόμενα. Ο έλεγχος από τους καθηγητές θα γίνει  την Δευτέρα, Τρίτη και Παρασκευή.

3. Σε περίπτωση εμφάνισης κρούσματος σε ένα τμήμα τότε όλοι οι μαθητές του τμήματος, εμβολιασμένοι, ανεμβολίαστοι και νοσήσαντες, θα υποβάλλονται σε test με βάση το ακόλουθο σχέδιο. (ST: Self test,  RT: Rapid Tets)

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο παρακάτω άρθρο: