Αξιότιμοι γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι στο σχολείο μας τοποθετήθηκε από το ΥΠ.ΑΙ.Θ. η κα Ζερβούλη Αμαλία, Ψυχολόγος του κλάδου ΠΕ23 και θα συνεργάζεται μαζί μας κάθε Τρίτη και Πέμπτη.

Ειδικότερα η Ψυχολόγος θα:

1. Εργάζεται σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο με τα ίδια τα παιδιά, τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς, ανάλογα με τις εκάστοτε ψυχολογικές ανάγκες και όπου κρίνεται αναγκαίο.

2. Αξιολογεί τους μαθητές, χρησιμοποιώντας επιστημονικές μεθόδους όπως: παρατήρηση, ατομική συνέντευξη, συνέντευξη με την οικογένεια, ενημέρωση από τους εκπαιδευτικούς, ώστε να προβεί σε μια ολοκληρωμένη ψυχολογική εκτίμηση για την προσωπικότητα των μαθητών και τις ιδιαίτερες ανάγκες τους.

3. Παρέχει το υποστηρικτικό του ανάλογα με τις ιδιαίτερες ανάγκες των μαθητών και διαμορφώνει το πρόγραμμά του σε συνεργασία με το διευθυντή του σχολείου και τους εκπαιδευτικούς.

4. Παρέχει εντός του σχολείου και στο πλαίσιο του ωραρίου του α) ψυχολογική υποστήριξη στους μαθητές και στις οικογένειές τους, ατομική ή ομαδική βάση και β) συμβουλευτική υποστήριξη στο προσωπικό του σχολείου, με σκοπό την επίλυση προβλημάτων των μαθητών.

5. Ενημερώνει τους ατομικούς φακέλους των μαθητών και συντάσσει τις ψυχολογικές εκθέσεις των μαθητών, όταν κριθεί αναγκαίο.

Η ψυχολόγος του σχολείου, Αμαλία Ζερβούλη, θα είναι στη διάθεσή σας την περίοδο της καραντίνας μέσω τηλεφώνου και εφ όσον είναι εφικτό θα γίνεται προσπάθεια για δια ζώσης επαφή της ψυχολόγου με όποιον μαθητή ή μαθήτρια χρειάζεται, μετά από συνεννόηση με τη διεύθυνση του σχολείου.

Με εκτίμηση,

η Διεύθυνση του 2ου ΕΠΑΛ Αγίας Παρασκευής