Το σχολείο μας είναι από τα ιστορικότερα σχολεία του Δήμου Χαλανδρίου. Είναι το πρώτο ΤΕΧΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ που λειτούργησε στην περιοχή, με πολλές ειδικότητες και διαφορετικές ονομασίες λόγω των πολλών αλλαγών που έγιναν από τότε μέχρι σήμερα στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

• 1984: Μέχρι και το 1984 το σχολείο μας λειτουργούσε ως Κέντρο Επαγγελματικής Τεχνικής Εκπαίδευσης (ΚΕΤΕ) ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ.
  • 1985: Με την αλλαγή του νόμου (1566/1985) για την Τεχνική Εκπαίδευση, καταργήθηκαν τα ΚΕΤΕ και ιδρύθηκαν τα Τεχνικά Επαγγελματικά Λύκεια (ΤΕΛ). Επίσης ιδρύθηκαν τα Σχολικά Εργαστηριακά Κέντρα (ΣΕΚ) , για την πρακτική εφαρμογή των μαθημάτων ειδικότητας. Το 1985 μετονομάστηκε σε 1ο ΤΕΛ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ.
  • 1998: Άλλαξε πάλι ο νόμος (2640/1998), καταργήθηκαν τα ΤΕΛ και δημιουργήθηκαν τα Τεχνικά Επαγγελματικά Εκπαιδευτήρια (ΤΕΕ). Το 1998 μετονομάστηκε σε 1ο ΤΕΕ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ.
  • 2005: Μέχρι το 2005 το σχολείο μας λειτουργούσε στο κτήριο στη συμβολή των οδών Αριστοφάνους και Σαλαμίνος (πίσω από την εκκλησία “Παναγία Μαρμαριώτισσα”), είχε απογευματινό ωράριο για να εξυπηρετεί και τα εργαζόμενα παιδιά και επίσης, αυτά που έμεναν σε μακρινές περιοχές και είχαν επιλέξει ειδικότητες που είχε το σχολείο μας και δεν υπήρχαν σε άλλα σχολεία.
  • 2006: Τέλος με το νόμο (3475/2006), καταργήθηκαν τα ΤΕΕ και δημιουργήθηκαν τα ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΛΥΚΕΙΑ (ΕΠΑ.Λ.) και τα ΣΕΚ. μετονομάστηκαν σε Εργαστηριακά Κέντρα (ΕΚ) με τον νόμο (4186/13). Το 2006 μετονομάστηκε σε 1ο ΕΠΑ.Λ. ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ. Την ίδια χρονιά μεταφέρθηκε σε νέα διεύθυνση ( Ναυαρίνου 5 και Κωστή Παλαμά, Κάτω Χαλάνδρι), με πρωϊνό ωράριο λειτουργίας.
  • 2014: Παραμένει σε λειτουργία το ΕΠΑ.Λ., σύμφωνα με το Ν. 4186/2013. Τα ΣΕΚ μετονομάστηκαν σε Εργαστηριακά Κέντρα (ΕΚ) με τον νόμο (4186/13 )Πρέπει να σημειωθεί ότι την ίδια χρονιά καταργούνται οι ΕΠΑ.Σ. (Επαγγελματικές Σχολές).
  • 2016: Παραμένει σε λειτουργία το ΕΠΑ.Λ αλλά με νέο νόμο τον 4386/16.Το σχολείο μας υλοποιεί την μαθητεία για την ειδικότητα ” σχεδιαστές δομικών έργων ”.
  • 2018:  Το σχολείο μας μετονομάζεται από την 6-7-2018 από 1ο ΕΠΑΛ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ σε 2ο ΕΠΑΛ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ  και μεταφέρεται ολόκληρο στο νέο κτήριο στην Αγία Παρασκευή στην οδό Παπαφλέσσα 17 κοντά στην στάση του μετρό ”νομισματοκοπείο” .

Σήμερα, το 2ο ΕΠΑ.Λ. Αγίας Παρασκευής (ΠΡΩΗΝ 1ο ΕΠΑΛ Χαλανδρίου), μέσα από το σύστημα εκπαίδευσης που διαθέτει, είναι σε θέση να δημιουργεί στελέχη  για την αγορά εργασίας, και απόφοιτους έτοιμους να αντιμετωπίσουν κάθε σύγχρονη τεχνολογική πρόκληση σε οποιαδήποτε θέση που αφορά την ειδικότητα τους.